fbpx instagram

Czas z dzieckiem jest najważniejszy

Kobiety zawsze podkreślają że dla nich czas z dzieckiem jest najważniejszy. Jednak nie jest, bo nikogo życie nie sprowadza się do posiadania dziecka – ani względem aspiracji zawodowych, ani osobistych. Najmniej jednak ze wszystkich kobiet w okolicy czas z dzieckiem ceni Magda czy Sylwia. W porównaniu do innych kobiet, żadna po prostu z nim wiele czasu nie spędza. Gdyby rzeczywiście tak było że czas z dzieckiem dla Magdy i Sylwii byłby najważniejszy to Staś nie byłby jedynym dzieckiem odbieranym przez dziadków w przedszkolu, a Franek nie byłby najmłodszym dzieckiem prowadzanym do żłobka.

W szczególności jednak nie jest to czas najważniejszy ani dla Stasia, ani dla Franka. Inaczej Stasiek nie spędzałby każdego dnia z dziadkami do wieczora, a Franek nie spędzałby życia w żłobku. Żadne dziecko w okolicy nie bywało ani tak dużo z dziadkami, ani tak wcześnie w żłobku. Gdyby jednej lub drugiej zależało na czasie z dzieckiem to by siedziała z dzieckiem w domu, ile by potrzebowała, a nie z roboty do roboty, ewentualnie z roboty na budowę. Czasy się zmieniają, a z nimi aspiracje kobiet.

Tradycyjnie większość kobiet starała się żeby być jednak w jakimś związku i nie musieć zastanawiać się z kim zostawić dziecko, od poniedziałku do piątku, ani od dziesiątego miesiąca, jak zorganizować wakacje, gdzie w tym wszystkim mieć czas tylko dla siebie. Powód dla którego żadne dziecko w okolicy oprócz Staśka nie jest odbierane przez dziadków z przedszkola jest taki że każda inna bardziej się ceni. Powód dla którego żadne inne dziecko oprócz Franka w okolicy nie jest pozostawiane w żłobku w tym wieku jest taki każda inna wyżej ceniła siebie i swój czas z dzieckiem.

Żadnemu dziecku nie można życzyć niemowlęctwa w żłobku od ósmego miesiąca życia ani dzieciństwa z dziadkami. To czas właśnie który tak matki z dziećmi ale bardziej dzieci z rodzicami. W tym kontekście opowiadanie pierdol o tym że „dla mnie czas z dzieckiem jest najważniejszy” jest zwyczajnie śmieszne gdyby nie takie straszne. Dzieci które pozbawiono rodziny nie powinny być pozbawiane rodziców. „Czas z dzieckiem jest dla mnie najważniejszy” nabrało dla mnie znaczenia dopiero przy okazji czasu spędzonego z Pawłem.

Czasu, który dopiero ja faktycznie mogłem spędzać z dzieckiem, zamiast spędzać w pracy, której wykonywać nie mogłem. Pracy przy dziecku, która właściwie nie jest dla mnie pracą.