fbpx instagram

Dobre życie

Dobre życie to możliwości. Jednym z aspektów otwierających najwięcej możliwości rozwojowych to otoczenie, które te możliwości oferuje – zarówno otoczenie miasta w którym się wychowujesz, kultury z której wyrastasz, ale również wiedzy najbliższych z którzy Ciebie wychowują.

Otoczenie dużego miasta, takiego jak Szczecin, a w szczególności Wrocław. Wrocław, który w ciągu ostatnich paru lat przyciągnął tyle talentu i zainteresowania, że wskoczył od razu na pozycję trzeciego największego miasta w Polsce, zarobkami praktycznie doganiając średnią Warszawy. Każde miasto to jednak nie te statystyczne przeciętne zarobki, ale ludzie, z którymi się spotykasz i instytucje które otwierają możliwości spotkań, edukacji – zatem rozwoju siebie samego, ale również swojej rodziny. W tym sensie pozycja danego miasta, jakiś wskaźnik statystyczny – może głównie wpływać na ocenę innych osób względem własnych decyzji o swojej relokacji, a duże liczby determinują szanse na znalezienie takiego otoczenia, które wspiera np. własną ścieżkę rozwoju lub ścieżkę rozwoju dzieci.

Drugim, znacznie bardziej oczywistym czynnikiem jest otoczenie które tworzymy wokół siebie. Wiele rzeczy wpływających na dobre lub lepsze życie oczywiście wynika z naszej własnej inicjatywy i naszego własnego wpływu na nasze bezpośrednie otoczenie, np. możliwości tworzenia pewnych szans i możliwości, organizowania pewnych rzeczy lub osób, świadczenia jakiejś opieki lub rozwijania jakiś umiejętności. Ten drugi czynnik jest na tyle oczywisty, że właściwie powinien być tym pierwszym. Biorąc jednak pod uwagę, iż jest on tak oczywisty, pomyślałem że warto żebyśmy skupili się na tym pierwszym, bo o ile nie jest on definiującym, to na pewno różnicującym jakość naszego życia, a już na pewno jakość życia dzieci.