fbpx instagram

Jeśli możesz nie musieć

Zanim mama Stasia wyprowadzała się z domu powiedziała że nigdy w tym domu nie czuła się jak u siebie. Jeśli możesz nie musieć to nie możesz. Wiele rodzin po prostu nie ma wyboru innego niż być ze sobą w tym samym miejscu i jakoś się dogadywać. Jeśli już masz jakiś wybór to nie możesz wybrać czegoś gdzie nie czujesz się komfortowo lub nie czujesz się u siebie. Sytuacja, gdzie możesz wybrać po swojemu – to możliwość, która pozostawia każdego bez wyboru.

Sytuacja dotyczyła tak mamy Stasia, jak i mamy Franka. To że ani mama Stasia nie czuła się u siebie w Szczecinie, ani mama Franka u siebie we Wrocławiu – w obu przypadkach jest prawdą. Po latach zadałem sobie pytanie czy ja chciałbym mieszkać w domu mojej kobiety? Czy chciałbym mieszkać w mieszkaniu urządzonym inaczej niż ja chcę? Czy chciałbym jeździć samochodem, którym ja nigdy nie kieruję? Oczywiście że nie! Taka sytuacja mogła by być do zaakceptowania w drodze jakiegoś wspólnego kompromisu, ale jednak ostatecznie w dłuższym okresie byłaby po prostu nieznośna.

Nie mogę dziwić się mamie Stasia, ani mamie Franka że wyprowadziły się mając perspektywę mieszkania we własnym mieszkaniu, urządzonym w swój własny sposób, gdzie wszystko działa według ich własnych zasad. Analogicznie, ani z mamą Stasia, ani z mamą Franka – nigdy nie było możliwe aby mieć wspólne mieszkanie inne niż to które ja wybiorę zgodnie z moim budżetem, poskładam meble, które potrafię poskładać i za które ja zapłacę. Wszystkie decyzje dotyczące tego gdzie i jak mieszkamy oczywiście zapadały wspólnie, ale zawsze w czasie który ja wybrałem bo zawsze zapadały z mojej inicjatywy.