fbpx instagram

Kolory jesieni

Jesień przyszła szybciej niż myślałem, ale to był dobry rok – pełen wspólnych wyjazdów i uśmiechów i dobrych emocji, ale również i wielu ciekawych refleksji nad rolą dzieci w naszym życiu w ogóle.

Doszliśmy do tego, że aby dzieci miały szczęśliwe życie, muszą mieć szczęśliwych rodziców, ale żeby rodzice byli szczęśliwi, muszą być ze swoimi dziećmi. Tymczasem większość nieszczęścia bierze się z drobnych nieporozumień, niepotrzebnych zazdrości. Tylko podczas ostatnich podróży dowiedzieliśmy się że ludzie czasami mogą mieć naprawdę trudno, a nas przecież nie spotkała żadna tragedia, ani żadna choroba.

Nadmiar wszystkiego oprócz zwykłej codzienności męczy, a zmęczenie powoduje nieszczęście. Jednak warto w tym wszystkim pamiętać, że nasze szczęście nie zależy od tego ile mamy, ile zarabiamy, ani od tego ile korzystamy z życia w tak intensywnym miejscu, w którym mieszkamy. Nasze szczęście zależy głównie od nas samych oraz naszego podejścia do różnych sytuacji, radości, trudności czy kłopotów. Wyłącznie my mamy wpływ na to, jak sobie radzimy oraz jak postrzegamy nasze otoczenie. Tylko to wpływa na nasze poczucie szczęścia, czy chociaż zadowolenie z danej sytuacji.