fbpx instagram

Największa krzywda

Jeżeli wierzyć Paulowi Conti, największa krzywda jaka jeden człowiek jest w stanie wyrządzić drugiemu, to pokazać że jest gorszy od innych. Według niego dlatego właśnie pokazywanie dzieciom iż nie są dostatecznie dobre, jest największą krzywdą jaką w ogóle jeden człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi.

To jest właśnie, co pokazuje Frankowi jego mama, później sąd, a co na końcu na pewno uświadomi sobie bez pomocy sądu ani mamy – sam Franek, kiedy zrozumie że został pozbawiony wszystkiego, tego co otrzymali jego bracia w pierwszym, drugim i kolejnych latach.

Paul Conto – Trauma, the invisible epidemic

To oczywiste że nikt nie chce czuć się gorszy od innych, bo takie poczucie skrycie ustawia całe życie i wszystkie wybory. Podobnie w przypadku Magdy, która na pewno starała się jednak zapewnić Stasiowi jakąś rodzinę i ostatecznie można powiedzieć że się jej to udało, chociaż nigdy nie pogodziła się z tym, że Staś ma tak dużą rodzinę, a już na pewno wybrała świadomie nie ogarniać, ani nie brać tego pod uwagę.

Pytanie otwarte na ile taki lub inny model rodziny jest moim wyborem, a na ile jest to jedyna droga jaka była możliwa biorąc pod uwagę decyzje matek. Pytania można jednak zostawić na zupełnie inną rozmowę, bo faktycznie dla mnie jest lepiej w ten sposób, bo wolę jeśli najtrudniejsze decyzje podejmuje ktoś inny. Szczegółowe rozważania na temat mnie samego można jednak zostawić na całkowicie inny wpis.

Ciekawe jednak iż w samym temacie krzywdy Paulina jako matka Pawła prywatnie odgrywa do tej pory pozytywną rolę, a jednocześnie jest osobą która zawodowo zarabia na dzieciach, które w jakiś sposób weszły w dorosłość, nawet nie zdając sobie od razu sprawy z krzywdy, która ciążyła na ich wszystkich wyborach przez większość, o ile nie przez całe życie. Takie osoby to woda na młyn psychologów i psychoterapeutów do końca ich życia.