fbpx instagram

Tutaj mieszka matka

Tu mieszka matka z Raciborza, ale takich matek mieszka więcej w wielu innych miejscowościach.

Nie ma niczego złego w piętnowaniu pewnych patologii, tak dotyczących postępowań matek, jak i sądów czy kuratorów, tym bardziej iż wiele osób ma poczucie krzywdy jaką ponoszą dzieci z rąk niewydolnego systemu, który nie ma zwyczajnie możliwości aby zadbać o ich interesy. Przeciwnie, w tej sytuacji jedynie nagłaśnianie patologii i krzywdy na dzieciach może przynieść poprawę w systemie, albowiem Ci sami ludzie, którzy stworzyli obecnie istniejące problemy w tym systemie nie mogą być i nie są w stanie być odpowiedzialni za proponowanie zmian które ten system miałyby naprawić.

Nikt rozsądny nie będzie również wierzył w jakąś auto refleksję matek (a pewnie częściej ojców), ponieważ ludzie którzy nie mieli własnej rodziny zwyczajnie nie wiedzą jak rodzina powinna wyglądać, nie wspominając już o patologiach takich jak przekonania Sylwii o tym że ona również nie miała, więc i jej dziecko się obędzie. Patologiczne poglądy tego rodzaju mogą być zgodne z wychowaniem jednego rodzica, a niezgodne z wychowaniem które odebrał drugi rodzic. Analogicznie poglądy Magdy która uznała po prostu, że pomoc dziadków jest najważniejsza, a skoro ona dziecka (i wówczas męża) z dziadkami w jednym domu nie zmieści, to postara się zmieścić w ich domu chociaż sama…

Ludzie zmieniają poglądy i to niezależnie od aktywności prasowej, i tak zarówno Magda, jak i Sylwia raczej wcześniej niż później uświadomiły sobie że znalazły się w sytuacji, która jest dla nich wielkim obciążeniem, a także której nie planowały. Zarówno jedna, jak i druga do pewnego momentu mogły jednak żyć marzeniami o rodzinie według ich własnego przepisu, ale tutaj również czas pokazuje że cały plan ani w jednym, ani w drugim przypadku – po prostu nie wypalił. Niezależnie jednak od tego każdy człowiek, który jest uczciwy wobec siebie, swoich dzieci, a także innych, nie może przejść obok tych patologii bezrefleksyjnie. Przyzwolenie na patologie, ciche lub aktywne nie prowadzi do niczego dobrego.

Tylko nagłaśnianie, piętnowanie i opisywanie prawdy w sposób odwołujący się do wrażliwości ludzi uczciwych prowadzi może doprowadzić do jakiegoś dobra, nawet jeśli nie zakładamy ani czyjejś krzywdy, ani nawet nie oczekujemy żadnego konkretnego rozwiązania.

1 Comment
  1. Takich matek mądrych po szkodzie to w każdym mieście, a w sumie całe miasto by się zebrało. Szkoda że nikt kobiet nie uświadamia o życiu w rodzinie, tylko każda musi zmądrzeć najpierw krzywdząc własną.

Dodaj komentarz jeśli się zgadzasz lub masz inne zdanie