fbpx instagram

Uważność

Współczesne dzieci atakowane są wielką ilością bodźców: gry, smartfony, tablety i inne rozpraszacze wpływają znacząco na ich uważność – umiejętność koncentrowania się. Są równie zestresowane, co dorośli. Niektóre miewają, z powodu stresu, kłopoty z zaśnięciem. Inne odczuwają ciągły niepokój. Chociaż przyszły sukces finansowy dziecka nie jest pierwszą rzeczą, o której myślimy w czasie jego dzieciństwa, warto jednak znać prognozy.

Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali wypełniane przez nauczycieli kwestionariusze dotyczące 2,8 tys. przedszkolaków z roku 1980/1981 i…porównali je z obecnymi zeznaniami podatkowymi dorosłych, którzy z tamtych przedszkolaków wyrośli. Wybierając dzieciaki do badania naukowcy wykluczyli wpływ poziomu IQ i niekorzystnej sytuacji rodzinnej. Wyniki badań zostały opublikowane w „Journal of American Medical Association Psychiatry”.

Zdaniem badających cechy odpowiadające za wysokość zarobków były wykazywane już w dzieciństwie – kilkulatki charakteryzujące się tzw. nieuważnością, w wieku 30-35 lat zarabiały stosunkowo niewiele. Nieuważność jest specyficznym zestawem cech, składających się na buntowniczą postawę (nieposłuszeństwo, obwinianie innych za swoje niepowodzenia), nadaktywność, lęk i agresję fizyczną.

Faktycznie nie wiemy czy uważność dzieci wpłynie na ich przyszłą sytuację finansową, ale umiejętność skupiania się z pewnością będzie jedną z najbardziej porządanych cech w całkiem niedalekiej przyszłości – nie tylko polepszającą szanse w życiu zawodowym, ale również osobistym.

Zobacz ksiązki:

– Zabawa w uważność 60 oryginalnych gier i zabaw
– Moja supermoc. Uważność i spokój żabki