fbpx instagram

Przez Ciebie jestem złą osobą

W pierwszych dniach stycznia Magda powiedziała że to „przez Ciebie jestem taką złą osobą”. Nie. Nikt nie jest złą osobą dlatego że ktoś jemu kazał lub pozwolił

Sylwii również nikt nie kazał kraść, ani jej nie przymuszał, wszyscy mówią „złodziejka” zamiast wypowiadania jej imienia dlatego nie dlatego że urodziła się biedna i głupia jak przekonywała koleżankę, ale dlatego że wybrała kraść i kłamać, co również w końcu spotkało się i z moim określeniem jej pieszczotliwie jako „kłamliwej suki”, choć nikt tak pobłażliwie się o niej nie wypowiada.

Podobnie Magda wybrała po prostu pewne zachowania właściwie sprowadzające się do karania naszego czy cudzego dziecka za jej własne błędy i nic nawet słowa „bo ty mi nie pozwalasz popełniać własnych błędów” tego nie zmienią. Jeśli wybierasz powtarzać te zachowania nie dziw się że wszystkie „błędy” zostaną wyprane i suszone na oczach wszystkich, nawet jeśli postanowisz że zrobisz wszystko żeby te błędy ukryć.

Jest niesprawiedliwe oceniać ludzi po błędach, bo w każdej rodzinie padają wszelkie słowa, a zdarza się wszystko co może się tylko wydarzyć. Możemy jednak oceniać się po naszych reakcjach, zdolności pozostania rodziną, umiejętności przyznawania się do błędów, formułowania i przyjmowania przeprosin.